TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.07.2021
UTYLIZACJA ZUŻYTYCH PANELI FOTOWOLTAICZNYCH, A ICH RECYKLING
Czy kiedykolwiek spotkaliście się ze stwierdzeniem, że utylizacja paneli fotowoltaicznych jest droga i nieopłacalna? Dyskutując na ten temat często słyszałam podobne opinie, zazwyczaj były one jednak bezpodstawne.
Chcąc zakupić panele fotowoltaiczne należy brać pod uwagę różne aspekty, w tym koszty związane z rozmontowaniem modułów. Niestety nie każdy z nas wie, że panele fotowoltaiczne nie są poddawane utylizacji, ale przede wszystkim RECYKLINGOWI!
Utylizacją nazywamy degradację odpadów poprzez ich spalenie, co niekorzystnie wpływa na środowisko i nasze finanse. Jednak szacuje się, że około 90% materiałów użytych do konstrukcji paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się ponownie, dzięki recyklingowi. Jedynie 10% jesteśmy zmuszeni utylizować. [1]
Dwoma najczęściej stosowanymi wariantami instalacji fotowoltaicznych są moduły krzemowe i cienkowarstwowe. [2][3]. Technologie te różnią się od siebie kilkoma cechami. Moduły krzemowe, jak wskazuje nazwa – wykonane są z krzemu krystalicznego o grubości ok 0,2 mm. Moduły cienkowarstwowe w porównaniu do modułów krzemowych różnią się znacząco budową. W technologii tej cienką warstwę krzemu nanosi się specjalną metodą na powierzchnię innego materiału na przykład szkła. [4] W tego typu panelach nie można wyróżnić pojedynczych ogniw fotowoltaicznych. Dodatkowo zbudowane są z bardzo niewielu elementów. Zaletą modułów cienkowarstwowych jest ich stosunkowo niska cena oraz mniejsza utrata sprawności wraz ze wzrostem temperatury modułu.
Na tym różnicę się nie kończą, bowiem oba warianty są poddawane recyklingowi w różny sposób. [1]
Moduły krzemowe wpierw rozdziela się na dwie części: aluminiową i szklaną. Szkło i części metalowe zostają przetopione i użyte ponownie. Ogniwa krzemowe odzyskiwane są podczas obróbki cieplnej. [5]Recykling modułów cienkowarstwowych opiera się na rozdrobnieniu całego urządzenia za pomocą niszczarki. Szkło w 90% zostaje użyte ponownie, a pozostałe elementy oddziela się od siebie poprzez wprawienie ich w ruch obrotowy, potem już rozdzielone oczyszcza i poddaje dalszej obróbce. [6]
Jedynymi kosztami, które musimy ponieść chcąc pozbyć się zużytych paneli fotowoltaicznych, są te związane z recyklingiem i rozbiórką modułów. Na ten moment nie istnieją precyzyjne regulacje prawne, które zmuszałyby kogokolwiek do poniesienia kosztów utylizacji. [7] Na ten moment funkcjonuje rekomendacja UE, która sugeruje, że utylizacja powinna być po stronie producenta.
Cena recyklingu wynosi około 1,5zł/kg materiału. Szacuje się, że koszt recyklingu instalacji o mocy 10kW wynosi ok 900 zł. [8] Porównując to z żywotnością paneli fotowoltaicznych, tj. około 25-30 lat[9], możemy śmiało stwierdzić, że nieopłacalność i wysoka cena utylizacji paneli fotowoltaicznych jest mitem.
Autor:
Dominika Kwiatkowska
Źródła:
GRAFIKA https://unsplash.com/photos/ZNS6rizp9RU
[1]https://stiloenergy.pl/utylizacja-paneli-fotowoltaicznych/
[2]http://planergia.pl/post/rodzaje-paneli-fotowoltaicznych
[4]https://www.suntrans.pl/moduly-cienkowarstwowe.php
[5]https://zmienimyswiat.pl/2020/02/27/czy-zuzyte-moduly-fotowoltaiczne-zasmieca-swiat-recykling-znow-ratunkiem/
[6]https://biznesalert.pl/fotowoltaika-odpady-recykling-oze-energetyka-skne/
[7]https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-ochrony-srodowiska-16901353/tyt-5-dz-2
[8]https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/utylizacja-paneli-fotowoltaicznych.html
[9]https://stiloenergy.pl/zywotnosc-paneli-fotowoltaicznych/