TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 29.07.2021
Czy nowe przepisy dotyczące fotowoltaiki są zapowiedzią dużych zmian?
Projekt ustawy „Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii” ukazał się 2 czerwca 2021 roku. Dotyczy on głównie zmian dla prosumentów i systemu upustów. Zmiany te niestety likwidują korzystny dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych system rozliczeń.
W chwili obecnej właściciele fotowoltaiki czyli tzw. prosumenci, wyprodukowaną przez panele energię zużywają na własne potrzeby, a nadmiar oddają do sieci. Każda oddana kWh jest zliczana i prosument w ciągu roku może nieodpłatnie odebrać ją w 80%, jeśli moc instalacji nie przekracza 10 kWp i w 70%, jeśli instalacja posiada moc 10-50 kWp [1]. Uważa się, że ten system upustów jest najkorzystniejszym rozwiązaniem w całej Europie!
Niestety systemem tym nie będą mogły nacieszyć się osoby stawiające instalacje fotowoltaiczne od 1 stycznia 2022 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia jednak, że nowy model rozliczeń „będzie fundamentem w procesie tworzenia rozwiązań transformujących rynek energii w kierunku aktywnej partycypacji wszystkich jego uczestników” [3]. Urzędnicy proponują sprzedaż energii po średniej cenie z rynku hurtowego. Oznacza to, że instalacje, które zostaną przyłączone od 1 stycznia 2022 roku nadal będą mogły oddawać energię do sieci ale będzie ona sprzedawana po średniej cenie hurtowej z poprzedniego kwartału.
Dodatkowo MKiŚ planuje wprowadzić agregatory, które oferują zakup nadwyżek energii elektrycznej. [3] Dzięki temu, ma zostać wykorzystany potencjał nowych podmiotów, oferujących magazynowanie energii w rzeczywistych magazynach energii i zastąpienie obecnie funkcjonujących wirtualnych sposobów przechowywania energii w sieci [2]. Każdy prosument będzie posiadał dostęp do danych pomiarowych. Zostanie wyposażony w narzędzia kontrolowania swojego zużycia energii elektrycznej, które pozwolą stwierdzić poprawność bilansowania danych pomiarowych i dokonywanie rozliczeń przez operatora systemu dystrybucyjnego i sprzedawcę energii [4].
Jestem skłonna stwierdzić, że proponowane zmiany przyspieszyły decyzję potencjalnych prosumentów dotyczące założenia instalacji fotowoltaicznej przed 2022 rokiem. MKiŚ zadeklarowało, że prosumenci, którzy podłączą instalację do końca tego roku, będą mogli korzystać z bardzo dobrego (aktualnego) systemu opustów do 31 grudnia 2035 r [1].
Posiadanie instalacji on-grid, czyli tej związanej z zewnętrzną siecią energetyczną, zawsze będzie wiązało się z kosztami operacyjnymi. System off-grid polega na podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do akumulatora, który jest w stanie magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii. [2] Niewątpliwą zaletą tego systemu jest pełne uniezależnienie się od sieci dystrybucyjnej. Jest to jedyne rozwiązanie, które nie będzie wiązało się z kosztami operacyjnymi. Z kolei wymaga zakupu urządzeń do magazynowania energii.
Zmiany opisane w projekcie ustawy MKiŚ na razie są w fazie opiniowania. Zanim ustawa wejdzie w życie, poszczególne zapisy mogą jeszcze ulec zmianie. [5]
Autor:
Dominika Kwiatkowska
Źródła:
Grafika:
[1] https://finanse.wp.pl/fotowoltaika-i-nowe-przepisy-2022-6650588270148512a
[2] https://ekosun.pl/blog/oze/fotowoltaika-nowe-przepisy-przyspieszyly-decyzje-inwestorow/
[3]https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/105567/wkrotce-koniec-opustow-dla-prosumentow-od-2022-r-nowy-system-rozliczen
[4] https://zene.pl/nowe-zasady-rozliczania-prosumentow/
[5] https://globenergia.pl/koniec-opustow-od-2022-roku-w-zamian-sprzedaz-energii/