TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koło naukowe ThermoRES

Eco-cooler

Data: 29.07.2021

Eco-cooler

Eco-cooler to wynalazek dwóch firm : Gray Dhaka i Grameen Intel, mający na celu poprawienie standardów życia najbiedniejszych mieszkańców Bangladeszu, którzy w większości zamieszkują prowizoryczne baraki. Podczas upalnych dni panująca w nich temperatura przekracza 35°C, co jeszcze bardziej utrudnia mieszkańcom życie. W tym celu Eco-cooler został skonstruowany z dostępnych dla wszystkich materiałów, a nawet odpadów, którym można nadać drugie życie [1].

Czym właściwie jest Eco-cooler i jak go wykonać?

Eco-cooler jest instalacją, która montujemy na okna. Wykonany jest on z  grubego kawałka tektury, np. z pudełka kartonowego oraz z umieszczonych, w wywiercone lub wycięte otwory, szyjek butelek plastikowych. Jako materiał pełniący funkcję podstawy możemy wykorzystać również drewnianą płytę [1]

Sposób wykonania jest bardzo prosty [2].   

Wycinamy/nawiercamy otwory w naszej tekturze/płycie, każdy o rozmiarach odpowiadających szyjce butelki. Teraz bierzemy się za same butelki. 

Odcinamy dno butelki. 

Robimy duży otwór w nakrętce, aby pozostała sama część pozwalająca na zakręcenie butelki. 

Teraz przekładamy szyjkę butelki przez otwór i mocujemy ją przykręcając zakrętkę z drugiej strony naszej podstawy.

Pozostaje nam tylko zamontować nasz klimatyzator na oknie i dobrze zabezpieczyć przed upadkiem. Szeroka część butelki ma być skierowana na zewnątrz, a szyjka do środka pomieszczenia. 

A co z efektywnością ?

Nasz Eco-cooler może obniżyć temperaturę nawet o 5°C [2]. Niektórym może wydawać się, że spadek temperatury w pomieszczeniu z 35°C do 30°C jest mały, ale jest to zdecydowanie wyczuwalna różnica np. dla wcześniej wymienionych mieszkańców baraków. Aby uzyskać podobną różnice temperatury musielibyśmy użyć niewielkiego wentylatora o mocy około 50W. Przypomnijmy jednak, że jest to klimatyzator z kilku butelek i kartonu. 

Oczywiście sami decydujemy o rozmiarach naszego „urządzenia”. Możemy również zrobić okrągłą wersję klimatyzatora i zamontować go na wiatraku. Mamy pełną dowolność!

To ostatnie pytanie. Skąd się bierze chłód z naszego Eco-coolera?

Mamy tu do czynienia z przemianą termodynamiczną. „Cieplejsze powietrze wlatujące przez szerszą część butelki musi wydostać się przez węższą szyjkę na drugim końcu. Podczas wlotu ciśnienie powietrza rośnie, a gdy wylatuje maleje – następuje wtedy rozprężenie i temperatura powietrza również ulega obniżeniu” [1]. Oziębienie się gazu przy adiabatycznym rozprężaniu wywołuje zmniejszenia ciśnienia [3]

Teraz czas na Was! Bardzo zachęcam Was do wykonania takiej instalacji w Waszych domach  i sprawdzenia jak bardzo Was ochłodzi.

Dołączam link do filmiku, na którym pokazane jest wykonanie Eco-coolera na okno:

https://www.youtube.com/watch?v=w0_6tMoJwWI&t=188s

Autor:

Marcin Felinczak

Źródła:

[1] https://mobirank.pl/2019/06/16/eco-cooler-to-wentylator-z-butelek-domowej-roboty/

[2] https://mamadu.pl/137949,domowa-klimatyzacja-za-grosze-zobacz-jak-zrobic-eco-cooler

[3] http://cmf.p.lodz.pl/iowczarek/materialy/termodynamika/adiabata.html

Politechnika Wrocławska © 2024