TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 05.09.2021
Ekologiczna klimatyzacja
Ekologiczna klimatyzacja- przyjazne środowisku schładzanie powietrza w domu i mieszkaniu.
W dobie ogromnej ilości światowej emisji dwutlenku węgla zazwyczaj zwracamy uwagę na wytwarzanie śladu węglowego wynikające z szeroko pojętego sektora transportu lub elektrowni konwencjonalnych. Warto mieć świadomość rosnącej produkcji gazów cieplarnianych w sezonie letnim będącej skutkiem klimatyzowania pomieszczeń. W lato działającą klimatyzację znajdziemy w większości biur, hoteli i sklepów. Z tego względu chcielibyśmy Wam dziś przybliżyć temat jednego ze sposobów ekologicznego obniżania temperatury w budynkach.
Na czym to polega?
W klimatyzacji ekologicznej wykorzystywana jest woda gruntowa. Pobierana jest ona ze studni czerpalnej zaopatrzonej w pompę. Dzięki pompie możliwe jest doprowadzenie wody do wymiennika ciepła, w którym woda gruntowa odbiera ciepło z powietrza zasysanego z pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi. Schłodzone powietrze jest filtrowane i osuszane, a na końcu wtłaczane z powrotem do pomieszczenia poprzez, osadzone w aluminiowych lamelach, wentylatory. Nadmiar wody gruntowej trafia do studni chłonnej, a następnie do ziemi lub też do specjalnego zbiornika [1].
Jakie są zalety ekologicznej klimatyzacji?
Najważniejszą z nich jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej, zatem obniżenie rachunków za prąd. Ponadto dzięki zamontowanym filtrom podnoszą jakość powietrza w pomieszczeniu (filtry te podlegają okresowym wymianom ze względu na zalegające się na nich zanieczyszczenia). Dodatkowo instalacja jest zamontowana wewnątrz budynku, co w przeciwieństwie do tradycyjnych klimatyzatorów pozwala zachować estetykę zewnętrznej części budynku. Wymienniki te również nie posiadają sprężarek, dzięki czemu nie wywołują uciążliwych wibracji i pracują dużo ciszej [1][2].
Dualizm mechanizmu ekologicznej klimatyzacji.
W miesiącach zimowych instalacja ta może służyć do ogrzewania domu. Przy zamknięciu zaworów doprowadzających wodę gruntową, oraz po dostarczeniu z kotła do wymienników ciepłej wody, układ taki może zastąpić system grzejników, czyli może być wykorzystywany zarówno do grzania jak i do klimatyzacji [1][2].
Koszta.
Koszt zakupu ekologicznego systemu klimatyzacyjnego jest o mniej więcej 20% wyższy niż instalacja tradycyjnej klimatyzacji. Jednak to rozwiązanie jest opłacalne i szybko możemy zauważyć jego zwrot. Wynika on z mniejszego zużycia energii, co obniża rachunki za prąd, jednak nie jest to jedynzysk z instalacji. Część wody gruntowej, po przetłoczeniu przez system klimatyzacji, możemy wykorzystać np. do podlania ogrodu. Automatyczny rozdzielacz hydrauliczny będzie kierował wody gruntowe w określonym czasie i ilości na tereny zielone. Widzimy więc, że klimatyzacja ekologiczna to same korzyści zarówno dla domowników, jak i dla środowiska [3].
Autor:
Marcin Felińczak
Źródła:
[1] https://ekopolityka.pl/ekologiczna-klimatyzacja-co-warto.../
[2] https://www.mgprojekt.com.pl/blog/klimatyzacja-ekologiczna/
[3]https://www.urzadzamy.pl/.../ekologiczna-klimatyzacja-w...