TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Koło naukowe ThermoRES

Ekologiczna klimatyzacja

Data: 05.09.2021

Ekologiczna klimatyzacja

Ekologiczna klimatyzacja- przyjazne środowisku schładzanie powietrza w domu i mieszkaniu.

W dobie ogromnej ilości światowej emisji dwutlenku węgla zazwyczaj zwracamy uwagę na wytwarzanie śladu węglowego wynikające z szeroko pojętego sektora transportu lub elektrowni konwencjonalnych. Warto mieć świadomość rosnącej produkcji gazów cieplarnianych w sezonie letnim będącej skutkiem klimatyzowania pomieszczeń. W lato działającą klimatyzację znajdziemy w większości biur, hoteli i sklepów. Z tego względu chcielibyśmy Wam dziś przybliżyć temat jednego ze sposobów ekologicznego obniżania temperatury w budynkach.  

Na czym to polega?

 W klimatyzacji ekologicznej wykorzystywana jest woda gruntowa. Pobierana jest ona ze studni czerpalnej zaopatrzonej w pompę. Dzięki pompie możliwe jest doprowadzenie wody do wymiennika ciepła, w którym woda gruntowa odbiera ciepło z powietrza zasysanego z pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi. Schłodzone powietrze jest filtrowane i osuszane, a na końcu wtłaczane z powrotem do pomieszczenia poprzez, osadzone w aluminiowych lamelach, wentylatory. Nadmiar wody gruntowej trafia do studni chłonnej, a następnie do ziemi lub też do specjalnego zbiornika [1].

Jakie są zalety ekologicznej klimatyzacji?

Najważniejszą z nich jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej, zatem obniżenie rachunków za prąd. Ponadto dzięki zamontowanym filtrom podnoszą jakość powietrza w pomieszczeniu (filtry te podlegają okresowym wymianom ze względu na zalegające się na nich zanieczyszczenia). Dodatkowo instalacja jest zamontowana wewnątrz budynku, co w przeciwieństwie do tradycyjnych klimatyzatorów pozwala zachować estetykę zewnętrznej części budynku. Wymienniki te również nie posiadają sprężarek, dzięki czemu nie wywołują uciążliwych wibracji i pracują dużo ciszej [1][2].

Dualizm mechanizmu ekologicznej klimatyzacji.

W miesiącach zimowych instalacja ta może służyć do ogrzewania domu. Przy zamknięciu zaworów doprowadzających wodę gruntową, oraz po dostarczeniu z kotła do wymienników ciepłej wody, układ taki może zastąpić system grzejników, czyli może być wykorzystywany zarówno do grzania jak i do klimatyzacji [1][2].

Koszta.

Koszt zakupu ekologicznego systemu klimatyzacyjnego jest o mniej więcej 20% wyższy niż instalacja tradycyjnej klimatyzacji. Jednak to rozwiązanie jest opłacalne i szybko możemy zauważyć jego zwrot. Wynika on z mniejszego zużycia energii, co obniża rachunki za prąd, jednak nie jest to jedynzysk z instalacji. Część wody gruntowej, po przetłoczeniu przez system klimatyzacji, możemy wykorzystać np. do podlania ogrodu. Automatyczny rozdzielacz hydrauliczny będzie kierował wody gruntowe w określonym czasie i ilości na tereny zielone. Widzimy więc, że klimatyzacja ekologiczna to same korzyści zarówno dla domowników, jak i dla środowiska [3].

Autor: 

Marcin Felińczak

Źródła:

[1] https://ekopolityka.pl/ekologiczna-klimatyzacja-co-warto.../ 

[2] https://www.mgprojekt.com.pl/blog/klimatyzacja-ekologiczna/ 

[3]https://www.urzadzamy.pl/.../ekologiczna-klimatyzacja-w... 

Politechnika Wrocławska © 2024